Juniora - Pomoce terapeutyczne i logopedyczne

Pomoce dydaktyczne dla dzieci z autyzmem

Juniora.pl
Skontaktuj się z nami
517 044 545

Pomoce logopedyczne i terapeutyczne do pracy z dzieckiem w domu – jak wybrać?

Pomoce logopedyczne i terapeutyczne do pracy z dzieckiem w domu – jak wybrać?

Zastanawiasz się jak i z czym pracować z dzieckiem w domu? W tym artykule podpowiemy jakie pomoce logopedyczne i terapeutyczne mogą wykorzystać rodzice ćwicząc z dziećmi.

Kiedy dziecko ma problemy z rozwojem oczywiste jest, że czujemy wielki niepokój. Każdy rodzic zrobi wszystko, by pomóc swojemu dziecku prawidłowo się rozwijać. W takiej sytuacji kierujemy się zwykle do specjalisty, który stawia diagnozę i zaczyna terapię z dzieckiem. Świadomość, że profesjonalista pomaga naszemu dziecku jest bardzo pokrzepiająca. Jednak powstaje pytanie: co my, jako rodzice, możemy zrobić by pomóc dziecku? Czy możemy mądrze wykorzystać czas wolny spędzany z dzieckiem? Jak się z nim bawić? Jakie zabawki mu kupić, by pomóc w jego rozwoju i terapii?

Dobry specjalista oprócz prowadzenia terapii z dzieckiem, zleci rodzicowi pracę w domu. Jeżeli jest świetnym specjalistą to dodatkowo zaprosi rodziców do gabinetu i pokaże,w jaki sposób pracować z dzieckiem. Warto o to powalczyć, ponieważ jako rodzice możecie wykonać najlepszą pracę z dzieckiem. Pamiętajcie: Wasz wysiłek i praca z dzieckiem ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Terapeuta spędza z dzieckiem ograniczoną ilość czasu. Natomiast rodzice są z dziećmi 24 godziny na dobę i jeśli wiedzą jak i co robić z dziećmi, to mogą osiągnąć więcej niż niejeden specjalista. Dlatego warto zdobywać wiedzę i walczyć o wskazówki od specjalistów.

Kiedy macie już plan pracy z dzieckiem należy znaleźć pomoce, dzięki którym będziesz pomagać dziecku. Na rynku jest dużo sklepów z pomocami logopedycznymi czy terapeutycznymi. Niestety te najbardziej „specjalistyczne” pomoce mają bardzo „specjalistyczne” ceny. Czy warto wydawać na nie większe sumy? Ważą się losy rozwoju Twojego dziecka więc czy warto oszczędzać?

Oczywiście tak jak w każdej innej dziedzinie, również w tym przypadku trzeba znaleźć złoty środek. Niektóre pomoce logopedyczne czy terapeutyczne są niezastąpione – nie wykonacie ich sami w domu, a to właśnie one decydują o powodzeniu terapii. Przykładem takich pomocy niech będą płyty i książeczki z serii „Słucham i uczę się mówić”. Pomoce te mają na celu uruchomić w głowie mechanizm powtarzania u dziecka. Materiał dźwiękowy na płytach jest nagrywany w profesjonalnym studio oraz przetworzony elektronicznie (wydłużony czas trwania spółgłosek). Przyznacie, że trudno taką pomoc wykonać samodzielnie.


https://juniora.pl/slucham-i-ucze-sie-mowic-c-57.html

Warto też zainwestować w pomoce, które będą przydatne przez dłuższy czas w terapii. Raz zainwestowane pieniądze w trwałą pomoc zaoszczędzą nam czas. Przykładem na to jest np. zestaw „układanki lewopółkulowe”. Można by oczywiście zrobić samemu kwadraty z tektury i okleić kolorowym papierem. Zważywszy jednak na to, że nie byłaby to trwała pomoc a układanki takie trzeba ćwiczyć z dzieckiem codziennie, po niedługim czasie znowu należałoby stworzyć nowy zestaw pomocy.


https://juniora.pl/cwiczenia-lewopolkulowe-ukladanki-lewopolkulowe-c-20_21.html

Na szczęście nie wszystkie pomoce trzeba kupować. Jest sporo pomocy, które rodzice mogą wykonywać samodzielnie, korzystając z przedmiotów codziennego użytku. Jeżeli chcemy ćwiczyć kategoryzację, możemy dać dziecku do rozdzielenia skarpetki i majtki lub widelce i noże, jabłka i ziemniaki itd. Do ćwiczeń typu „taki sam” możemy używać wszystkich rzeczy, które w domu mamy podwójne np. pary skarpetek lub nakrętki z rożnych butelek. Warto też pamiętać, że wiele zabawek czy gier jakie dzieciaki mają na półkach można śmiało wykorzystywać do codziennych ćwiczeń. Zwykły sorter świetnie ćwiczy małą motorykę i percepcję wzrokową. Gra memory przyda się do ćwiczeń „taki sam” czy ćwiczeń pamięci, zarówno sekwencyjnej jak i symultanicznej. Klocki pomogą nam w ćwiczeniach naśladowania, kategoryzacji czy ćwiczeniach lewopółkulowych takich jak np. sekwencje. Misie i lale mogą uczyć czasowników … Wszystko zależy tylko od wyobraźni i pomysłowości rodzica.

W internecie są też dostępne ćwiczenia, które można pobrać online lub wydrukować. Idealnie sprawdzają się wtedy, gdy dziecko szybko uczy się na pamięć i potrzeba dbać o urozmaicanie ćwiczeń.

Podsumowując: nie warto pozostawiać pracy terapeutycznej z dzieckiem tylko profesjonalistom. Rodzic może bardzo wiele zdziałać ćwicząc i bawiąc się z dzieckiem w domu. Dobrze dobierz więc pomoce i do dzieła!