Juniora - Pomoce terapeutyczne i logopedyczne

Pomoce dydaktyczne dla dzieci z autyzmem

Juniora.pl
Skontaktuj się z nami
517 044 545

Dziecko z zaburzeniami rozwoju – kluczowa rola rodziców

Dziecko z zaburzeniami rozwoju – kluczowa rola rodziców

Dziecko z zaburzeniami rozwoju – jak rodzice mogą pomóc w walce z zaburzeniem? Dlaczego rodzice dzieci ze spectrum autyzmu lub innymi zaburzeniami rozwoju powinni zainteresować się Metodą Krakowską? Jakie przynosi korzyści?

Rodzice z wielkim przejęciem oczekują narodzin swojego dziecka. Radość i nadzieja przeplatają się z lękiem o zdrowie maleństwa. Gdy dziecko już jest na świecie to rodzice bacznie obserwują rozwój swojego malucha. Etapy rozwoju dziecka w poszczególnych okresach życia są ustalone, w związku z czym każde odstępstwo od normy budzi niepokój rodziców. Kiedy usłyszą oni od lekarza diagnozę: autyzm, zespół Aspergera lub inne to wydaje im się, że stanęli przed ścianą, której nie są w stanie przebrnąć. Rodzice kochają swoje dziecko, więc jego szczęście i życie są dla nich najważniejsze. Mogą sądzić, że zaburzenia rozwoju dziecka mogą odebrać mu szanse na „normalne” życie. Jednak nic bardziej mylnego! W takim momencie najważniejsza jest determinacja, wiara i działanie, bo wiele jeśli nie wszystko zależy od rodziców.

Rola rodziców

Dlaczego mówimy o tak wielkiej roli rodziców? Dziecko w wieku roku, czy dwóch lat nie umie i nie może samo o sobie stanowić – jest całkowicie zależne od decyzji rodziców. A rodzice muszą zdecydować jak szybko zadziałają, jaką terapię wybiorą i w jaki sposób będą pomagać swojemu dziecku. W takiej sytuacji szybkość działania ma ogromne znaczenie. Pierwsze trzy lata życia dziecka to kluczowy czas w rozwoju mózgu i układu nerwowego, dlatego wczesna terapia ma decydujący wpływ na rozwój dziecka.

Oczywiście rodzice mogą czuć ogromną presję i odpowiedzialność – jaka terapie wybrać, którą drogą poprowadzić swoje dziecko. Warto jak najwięcej czytać, rozmawiać z innymi rodzicami na ten temat. Korzystanie z doświadczenia innych to dobra metoda. Po co samemu eksperymentować skoro można skorzystać z wiedzy rodziców, którzy już przeszli podobną drogę.

Metoda Krakowska – skuteczna terapia

Metoda Krakowska to terapia neurobiologiczna dla dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz zaburzeniami genetycznymi. Jest to terapia opracowana przez polskich specjalistów i w ostatnim czasie bardzo mocno się rozwinęła. Powstało wiele publikacji na jej temat, pomocy terapeutycznych oraz wielu terapeutów podjęło pracę z dziećmi przy wykorzystaniu tej metody. Dlaczego Metoda Krakowska zyskuje dużą popularność?

Oczywiście, jak w przypadku każdej terapii, dla rodziców najważniejszym kryterium wyboru terapii jest jej skuteczność. Metoda Krakowska ma na swoim koncie ogromne sukcesy – można nawet powiedzieć o wyprowadzeniu dzieci z autyzmu. Rodzice, których dzieci skorzystały z tej terapii, chętnie dzielą się swoimi przeżyciami z innymi rodzicami na blogach internetowych czy forach dyskusyjnych. Warto jednak pamiętać, by sprawdzać rzetelność danych serwisów internetowych.

Na czym polega metoda Krakowska?

Rodzice, którzy chcą dobrze poznać zasady Metody Krakowskiej odsyłani są do książek opracowanych na temat terapii przez samą jej autorkę, czyli profesor Jagodę Cieszyńską. W przystępny sposób wyjaśnia na czym polega terapia i w jaki sposób przebiega.

Nadrzędnym celem Metody Krakowskiej jest zbudowanie systemu językowego i komunikacji w umyśle dziecka. Jest on realizowany przez pośrednie cele takie jak: stymulację słuchową, manualne torowanie głosek, wybór dominacji ręki, stymulację funkcji wzrokowych, stymulacje pamięci, budowanie zachowań społecznych, naukę zabawy i wiele innych.

Metoda Krakowska a rola rodziców w terapii

Jeśli rodzice zdecydują się wybrać Metodę Krakowską, to ich rola nie kończy się na tym zadaniu. Terapia Metodą Krakowską przyznaje rodzicowi wielkie znaczenie w powodzeniu terapii. Dlatego postawa rodzica i jego determinacja nadal będą bardzo potrzebne w osiągnięciu sukcesu.

Pamiętaj – możesz bardzo dużo zrobić dla swojego dziecka, które zmaga się z autyzmem czy innym zaburzeniem rozwoju. Działaj, podejmuj mądre decyzje i zawsze wspieraj swoje dziecko, a będziesz mógł mieć satysfakcję z efektów swojej pracy.